reklama

Smer odmieta čistejšiu politiku

Etické pravidlá pre verejných funkcionárov sú na Slovensku hra na skrývačku. Pred verejnosťou sa tvárime, že máme moderné fungujúce pravidlá, ale politici vedia, že sa im nič nestane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ešte pred minulými parlamentnými voľbami sa politici zaviazali, že tento systém sfunkčnia. Vznikol dobrý návrh, pod ktorý sa podpísali všetky parlamentné strany. Smer však v tej chvíli, keď hrozilo, že to naozaj začne fungovať, zavelil na ústup. Dobrý návrh všetkých zhodil zo stola a na konci augusta preložil do NR SR návrh, ktorý kazí aj to, čo funguje. Na schôdzi NR SR, ktorá skončila minulý týždeň, bol posunutý do druhého čítania. Podľa očakávania – pod túto hanbu sa svojimi hlasmi nepodpísal nijaký poslanec okrem poslancov Smeru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miesto rozboru všetkých hanebností v návrhu, len tie najväčšie: Smer navrhol zlegalizovať úplatky politikov. Platný zákon akékoľvek dary zakazuje – tak ako všade v civilizovaných krajinách. Podľa návrhu však možno dar prijať – jedinou podmienkou je takýto dar zaregistrovať a využívať ho na verejné účely. Napríklad chodiť za voličmi na luxusnom športovom aute. A čo ak ho politik nezaregistruje a príde sa na to? Dostane pokutu 500 EUR. Koniec, bodka.

Keby sa náhodou prišlo na to, že poslanec nepriznal majetok alebo má podozrivé príjmy, parlamentná väčšina ho môže od vyšetrovania chrániť. Tak ako je to doteraz. V pôvodnom návrhu, ktorý Smer nechce, mohla konanie iniciovať aj menšia časť poslancov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teraz môže verejný funkcionár zastupovať štát alebo obec vo verejných firmách, ale nesmie za to dostávať odmenu. Smer však rozdáva - nielen chudobným dôchodcom zadarmo vlaky, ale svojim poslancom a starostom tiež – za tieto posty budú môcť dostať odmenu vo výške minimálnej mzdy. Čiže 400 EUR mesačne, čo je inak výška priemerného starobného dôchodku. Napríklad poslanec Igor Choma štyri stovky za dozornú radu u diaľničiarov a primátor Igor Choma ďalšie štyri stovky za dozornú radu v severoslovenských vodárňach. 

Smer zabil verejnú kontrolu. Navrhuje, aby sa časti majetkových priznaní zverejňovali, ale aby z týchto údajov nebolo možné identifikovať majetok politikov. Čiže aby sa novinári a zvedaví občania nikdy nedozvedeli, čo politik priznal a nemohli to porovnať s tým, čo reálne využíva. Výskumy zo sveta však jednoznačne preukázali vzťah medzi zverejňovaním majetkových pomerov politikov a nižšou mierou korupcie v krajine. Slovensko opäť v protismere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takto veľkú rybu nikdy na Slovensku nechytíme. Darmo po tom verejnosť volá, Smer láme udicu. Podvádzať sa nesmie oplatiť - inak to nikdy fungovať nebude.

Ivan Rončák

Ivan Rončák

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Užitočný štát sa neskrýva pred občanmi. Transparentnosť nie je frázou, ale pilierom, na ktorom stojí politika ako zodpovedný výkon verejnej služby.V politickej strane #SIEŤ som viedol pracovnú skupinu Pre očistu verejného priestoru, som spoluautorom jej volebného programu. Na kandidátke #SIETe som kandidoval aj vo voľbách do NR SR 5. marca 2016.Nie som členom žiadnej politickej strany.http://www.roncak.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

23 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu