Dôveru vo vládu treba obnoviť

Autor: Ivan Rončák | 11.6.2015 o 13:48 | Karma článku: 1,95 | Prečítané:  333x

Miera dôvery vo vlády v posledných rokoch prudko klesla. Celosvetovo, ale najviac v krajinách, ktoré vlády priviedli na pokraj krachu (Portugalsko, Írsko, Grécko).

Slovensko na tom nie až tak zle ako napríklad bratia Česi, ale patríme ku krajinám kde sa vláde viac neverí ako verí. Aby sa nerozpadol celý politický systém, treba s tým niečo robiť. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) identifikovalo 6 odpovedí na tento problém - a až 4 z nich sa týkajú správania sa politikov, ich bezkorupčnosti ako jednotlivcov aj ako skupiny.

Slovensko patrí medzi krajiny s najviac otvorenou verejnou správou na svete. Ale na dôvere verejnosti k vláde sa to akosi neprejavuje. Aktívne (= automaticky, bez požiadania) zverejňujeme všetky zmluvy orgánov verejného sektora (svetový unikát, ktorý sa snažia kopírovať iné krajiny) a predsa pri ich čítaní nám z nich pričasto príde zle. Inštitúcie máme tiež celkom slušne postavené, aspoň čo sa týka budov a tabúľ na nich. Len akosi nefungujú, lebo inštitúcia sú ľudia a ich zvyky makať a produkovať nejaký výsledok, nie tabuľa zo štátnym znakom a vládna limuzína. Ako teda z toho von? Dvoma spôsobmi: pokračovaním v otváraní verejnej správy a novými ľuďmi s vysokou integritou. Verejnosť musí cítiť, že politici hrajú otvorenú hru. Musí vedieť, že do nej môže kedykoľvek nazrieť a zapojiť sa. A keď sa pozrie, nesmie sa jej obrátiť žalúdok. Naopak, čím viac ľudí uvidí, že politici hrajú fér, zodpovedne nakladajú s verejnými zdrojmi ako keby boli ich vlastné, tým istejšie sa Slovensko vráti na cestu obnovenia dôvery k politikom. K politikom ako správcom verejného majetku a verejných financií, ktorí ich po skončení poverenia výkonu tejto správy odovzdajú do spoločnej pokladnice nerozkradnuté, nezmenšené, ale zveľadené.

V súčasnosti je dôvera Slovákov k vláde naozaj slabučká. Slová o novej generácii sa stretávajú s úškľabkom. A napokon, prečo by verejnosť mala uveriť, že títo noví budú iní ako tí starí. Že títo noví kradnúť nebudú ...

Obnovenie dôvery k vláde považujem za najväčšiu výzvu nasledujúcich rokov. Verejnosť to musí risknúť ešte raz, inak to nejde. Musí dať novej generácii verejnej služby príležitosť ukázať, že politikom sa veriť dá. Ale tá zodpovednosť sa javí neznesiteľne ťažká. Ak to zlyhá tento pokus, definitívne zlomenie palice a zaradenie Slovenska medzi kráľovstvá večne blbej nálady je kriticky pravdepodobné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?