Z vlastného krv tečie

Autor: Ivan Rončák | 24.6.2015 o 20:39 | Karma článku: 1,90 | Prečítané:  192x

Kľúčom k väčšej zodpovednosti verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými zdrojmi je ich osobná zainteresovanosť.

Nemusíte mať osobnú skúsenosť s rozhodovaním politikov o verejných zdrojoch, aby ste vedeli, že aj tam platí, že z cudzieho krv netečie. Robiť Mikuláša z balíka verejných financií dokáže každý – hodiť niečo tomu sponzorovi, niečo onej voličskej skupine, niekomu pozemoček, inému dotáciu na (z hľadiska verejného záujmu) nezmyselnú knižku básní a tak. Uspokojiť svojich klientov je prvoradé – až potom kdesi hľadať verejný záujem.

Najúčinnejšie bývajú jednoduché riešenia – postoj verejných funkcionárov k verejným zdrojom sa zmení, ak na takýchto rozhodnutiach budú osobne zaangažovaní. Osobne – toto v súčasnosti na Slovensku nefunguje, v susednej Českej republike už áno. Je totiž pohodlné skrývať sa za rozhodnutia kolektívneho orgánu – napríklad parlamentu alebo vlády. Túto hru u nás radi hrajú aj polícia a spol.. Preto sú poslanci alebo ministri za svoje hlasovania prakticky nepostihnuteľní. Na druhej strane, v Česku je známych viacero prípadov, keď bol postihnutý poslanec za svoje individuálne hlasovanie, hoci v rámci poslaneckého kolektívu.

Spoločenská objednávka po zavedení individuálnej zodpovednosti verejných funkcionárov je obrovská a niečo sa isto stane. V tomto smere máme trošku výhodu oproti Česku, kde predsa len polícia a súdy fungujú lepšie ako u nás. Za posledné štyri roky tam bolo trestne stíhaných niekoľko desiatok verejných funkcionárov, v drvivej väčšine miestnych poslancov. Situácia došla až tak ďaleko, že miestni poslanci sa boja rozhodovať, lebo sa boja možného postihu v trestnom stíhaní. Pre dobrú správu krajiny nie je nič horšie, ako situácia, keď sa slušní ľudia boja vstupu do verejného priestoru. Tí neslušní sa totiž neboja ...

Slovensko sa môže vydať lepšou cestou: trestné konanie by malo ostať vyhradené len pre závažné úmyselné delikty voči verejných financiám. Dostatočné kladivo na nedbalé nakladanie s verejnými financiami je zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov. Rovnako ako v súkromnom sektore. Funkcionári budú mať možnosť poistiť sa, podobne ako top manažéri v súkromnej sfére. Ak však niekto bude „chyby“ páchať opakovane, je zrejmé, že žiadna poisťovňa takéhoto človeka nepoistí a on bude spôsobené škody hradiť z vlastného majetku.

Bude to mať tri pozitívne efekty: po prvé, odradí od vykonávania verejnej funkcie ľudí, ktorí na to nemajú čas a berú výkon takejto funkcie len formálne a ľahkovážne. Pozorovatelia najmä regionálnej a komunálnej politiky by o takých vedeli rozprávať dlhé hodiny. A po druhé, veľmi vážne osobne postihne tých, ktorí idú do politiky kradnúť. Finančná ujma je často účinnejšia ako väzenie. Zamrežovaní mafiáni čakajúci na slobodu a možnosť užívať si svoje nazbíjané majetky by o tom vedeli tiež dlho rozprávať. A čo je pre dobrú budúcnosť krajiny najdôležitejšie: neodradí to od vstupu do politiky slušných šikovných ľudí. Takých, ktorých si všetci želáme v našich parlamentoch a vládach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?