Smer: etika nás obťažuje

Autor: Ivan Rončák | 7.12.2015 o 19:32 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  260x

Ocitnúť sa v konflikte záujmov nie je hriech. Hriešny môže byť len spôsob jeho riešenia. Alebo nemusí. V každom prípade, verejnosť musí vedieť o tom, že takáto situácia nastala.

Práve to je dôvodom existencie celej etickej infraštruktúry pre verejných funkcionárov. Preto každoročne sedia tisícky ľudí nad majetkovými priznaniami a odovzdávajú ich rôznym etickým komisiám. Zmyslom nie je ich buzerácia ďalšou obťažujúcou administratívou. Najnovší prípad poslancov NR SR Faiča a Číža dokazuje, že vládnuca strana zmysel etiky nepochopila a prinajlepšom ju berie ako formálnu obťažujúcu povinnosť.

Kancelária NR SR prenajala svoje priestory na Župnom námestí v Bratislave spoločnosti Inštitút ASA na konferenciu „Kapitalizmus v 21. storočí – Európa bez budúcnosti?“ konanú 2. decembra 2015.  ASA je občianske združenie, ktorá robí rôzne ideové veci ako konferencie  a vidí svet podobne ako vládnuca strana Smer – SD. V tej vedení sedia viaceré hviezdy z prvej ligy Smeru – poslanci NR SR Faič, Čaplovič a Číž, exposlanec Paška alebo poslanec europarlamentu Zala. Spomenutú zmluvu medzi ASA a NR SR podpisoval poslanec NR SR a predseda správnej rady ASA Vladimír Faič. V normálnej spoločnosti by sa okamžite rozsvietila červená kontrolka a zaznel alarm. Ale nemohla: napriek tomu, že verejná správa disponuje miliardami údajov a do ich vzájomného prepojenia sme z verejných peňazí investovali miliardu EUR, nič poriadne nefunguje. Napríklad prepojenie registra občianskych združení s údajmi poskytovaných verejnými funkcionármi. Ale ani to nestačí, ak to títo toppolitici vo svojich majetkových priznaniach neuvedú. Tak ako to podľa výpisov z majetkových priznaní poslancov zverejnených na internetovej stránke NR SR (ne)urobili títo dvaja poslanci.

Jeden príklad je náhoda, dva je už varovanie, že celá skupina môže mať problém, tri príklady je už vážna indícia, že ide o firemnú kultúru. Tak len krátke pripomenutie: v roku 2012 Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií pod vedením poslanca Miroslava Beblavého riešil iného poslanca Smeru Andreja Kolesíka za to, že nepriznal svoju funkciu vo futbalovom klube Inter Bratislava. Výbor aj začal konanie, ale vládnuca väčšina svojho poslanca podržala.

V týchto prípadoch nedošlo ku škode na verejných financiách (za prenájom konferenčných priestorov Inštitút ASA zaplatil ako akýkoľvek iný subjekt). Je ale symptómom toho, ako ľahkovážne berie Smer potenciálny konflikt verejného a súkromného záujmu. A dôležité je uvedomiť si to, že Smer týchto poslancov voličom ponúka na kandidátke vo volieb do NR SR opäť. Ponuka, ktorú riešenie konfliktu záujmov verejných funkcionárov obťažuje, ťažko súčasný stav zmení. Ale Slovensko zmenu v tejto oblasti nutne potrebuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?