Aktivizmus nestačí

Autor: Ivan Rončák | 11.1.2016 o 17:33 | Karma článku: 5,61 | Prečítané:  193x

Všade počúvam, že Slovensko je tak prežraté korupciou, že mu niet pomoci. Dôrazne nesúhlasím. Dá sa to zásadne zlepšiť. Treba len tri veci: mať plán, nebáť sa a mať energiu to urobiť.

V tomto blogu budem osobný. Spomeniem len tri príklady, keď sa to naozaj podarilo, hoci to vyzeralo na začiatku ako šialenstvo. Z úplného začiatku môjho motania sa vo verejnom priestore. Doba temna, stredovek transparentnosti.

Rok 2004, keď o zverejňovaní zmlúv a faktúr len ostýchavo uvažovala hŕstka protikorupčných aktivistov. Lenže debatovať s kamošmi nestačí. Tak som začal Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja. Cez infozákon som si pýtal vyplatené faktúry za roky 2002, 2003 a prvý polrok 2004 a tento dlhočizný zoznam analyzoval a hľadal prepojenia na predstaviteľov BBSK. Nie márne – firmy dvoch poslancov BB SK a ďalších vtedajších celonárodných toppolitikov boli napojené na rozpočet kraja. Tlač materiálov, audity, výpočtová technika. Bolo mi jasné, že veľa ľudí to naštve – preto som ako ochranu požiadal záštitu Aliancie fair-play a na tlačovku som si na pomoc zavolal kamaráta, advokáta Vlada Pirošíka. S ním sme potom na našich častých debatách o lepšej samospráve a Slovensku po túlačkách v horách okolo Bystrice uvažovali, že čo by ukázala taká analýza mestských faktúr.

A to bola bomba. Mestská samospráva existovala vtedy 15 rokov, vzťahy usadené, transparentnosť takmer žiadna. Výsledkom boli dlhodobé, ťažko vypovedateľné pre mesto nevýhodné zmluvy zo začiatku 90. rokov, spoločné firmy poslancov a mesta, sedem firiem piatich poslancov napojených na mestský rozpočet. Brutálne napojených: v rokoch 2002 – 2004 dostali z mestského rozpočtu takmer 200 miliónov korún. Pritom ročný rozpočet tohto krajského mesta bol v tom čase asi 700 miliónov.

Pred Vladom som potom spomenul, že sa v Žiline na mestskom úrade vykašlali na moju čerstvú infožiadosť. A on, že naši priatelia v Žiline by sa potešili a že treba aj všemocnému Jánovi Slotovi ukázať, že zákony v právnom štáte musí dodržiavať každý – aj on. Tak sme na žilinskom obvodnom úrade iniciovali priestupkové konanie proti žilinskému primátorovi za znesprístupnenie informácií. V prvom kole bol Ing. Ján S. uznaný vinným a dostal unikátnu pokutu 1.000 korún. Žilinská opozícia jasala a ďakovala nám, miestne noviny vyšli s titulkom „Vinný“. Rozhodnutie síce nenadobudlo právoplatnosť, Slota to nakoniec uhral do stratena, ale dojem ostal: zákon platí pre každého, dobro môže zvíťaziť.  Žilinčania to povedali jasne v nasledujúcich komunálnych voľbách – všemocný Slota ich na prekvapenie povrchných pozorovateľov prehral.

Ľudsky to nebolo príjemné, najmä keď chrapúnsky atakujú vašich blízkych. Snaha o čistejší verejný priestor v meste, kde stretávate svoje terče hocikedy náhodne na ulici, je ťažšia ako na celoštátnej úrovni, kde ministra, o ktorom píšete, v živote možno ani nestretnete. Ale musíte to urobiť, lebo korupcia a klientelizmus sa tak rozšíria, že potom v spoločnosti niet záchrany.

Urobiť analýzu prepojení poslancov a rozpočtu je super, ale systémové riešenie je tieto faktúry zverejňovať ako zákonná povinnosť. V #SIETi máme plán, nebojíme sa ho uskutočniť a máme aj energiu to urobiť. Ukázali sme to na aktivistickej aj na systémovej úrovni. Aktivity bielych vrán sú super, ale rakovinu korupcie nezastavia. Tú zastavia len systémové zmeny, aktivizmus nestačí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?