Otvoriť vládnutie v centre aj v samosprávach

Autor: Ivan Rončák | 8.2.2016 o 20:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Ako otvoriť vládnutie? Na centrálnej úrovni to musia chcieť ľudia a toto chcenie vyjadriť vo voľbách. A v samospráve musí centrálna vláda nastaviť motivačné vzťahy k miere transparentnosti obcí a miest.

Posledná skúška z politológie pre piatakov novinárov z KU v Ružomberku spočívala v obhajobe esejí. Jednu z tém, ktorú si mohli zvoliť, bola zákaz súbehu funkcie poslanca NR SR a starostu obce. Najčastejší argument budúcich novinárov prečo je to problém, bol ten, že starosta – poslanec NR SR pre svoju obec ľahšie vybaví dotácie a iné obce sú tým pádom diskriminované. Čiže nie konflikt záujmov legislatívca a vykonávateľa moci, ale korupcia a klientelizmus.  Aj z praxe komunálneho poslanca viem, že veľmi sa cení schopnosť vybaviť v Bratislave. Ale verejný priestor nebude čistejší, ak sa toto nezmení. Samosprávy sa musia pohybovať v transparentnom prostredí, inak nebudú ani mestá a obce konať transparentne.

Vo verejnom sektor je to rovnané ako v súkromnom – niekoho prinútite poslúchať buď mocensky alebo formou motivácií. Mocenský spôsob je ľudsky nepríjemný a funguje iba jednorázovo – ten nepríjemný mocenský tlak musíte zakaždým opakovať. Preto je dôležité, kto na čele organizácií verejného sektora stojí. S ľuďmi, ktorí transparentnosť nepovažujú za príťaž, to ide ľahko, skoro samo.   

Ale tie motivácie sú realizovateľné súbežne – obce musia pôsobiť v transparentnom (predvídateľnom) prostredí. Musíme urobiť dve veci:

  1. Eliminovať klientelizmus medzi centrálnou vládou a samosprávami.
  2. Motivovať samosprávy viac otvárať verejnosti svoju činnosť.

Písať o tom, ako si kupuje vláda starostov, by bolo nosením dreva do lesa. Výjazdové rokovania vlády, na ktorých dostávajú dotácie obce so starostami, ktorí majú vo vrecku tú správnu stranícku knižku, hasičské autá, dotácie z rezervy predsedu vlády a tak ďalej. Politicky motivovaná korupcia sa, žiaľ, nevyhla ani eurofondom. Tu musíme urobiť rázny rez. Do rozdeľovania dotácií vládou v čo najväčšej miere zaviesť nárokovateľnosť. Vrátane eurofondov. Ak žiadateľ (obec) splní podmienky, dotáciu dostane. Nijakí spostredkovatelia, nijakí vybavovači. Nijaká korupcia.

Samosprávy dostávajú peniaze zo štátu aj mimo dotácií. A tam musíme zaviesť jasný, transparentný, motivačný systém – ktorá obec je viac otvorená verejnej kontrole, dostane viac ako tá, ktorá je menej. Inšpiráciou na takýto ranking môže byť napr. projekt Transparentné mesto, ktorý v Martine zaviedol Andrej Hrnčiar s metodickou pomocou Transparency International Slovensko. Po ňom napr. Katarína Macháčková v Prievidzi a ďalší. Ponecháme samospráve slobodu v tom, aký súbor opatrení si vyberie, ale podmienime finančnú pomoc štátu získaním určitého počtu bodov v hodnotení transparentnosti, ktoré bude vykonávať Ministerstvo financií.

Ak je súčasťou algoritmu na výpočet podielových daní pre obce a mestá ich nadmorská výška, prečo by to nemohla byť aj miera transparetnosti?

Ak verejnosť chce, aby sa vládnutie naozaj otvorilo, musí to povedať vo voľbách. Centrálna vláda musí byť sama transparentná, musí nastaviť neklientelistické vzťahy k samospráve a peniaze samosprávam dávať podľa miery ich transparentnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?