Slovensko si nemôže dovoliť plytvať talentom

Autor: Ivan Rončák | 15.2.2016 o 19:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  136x

Slovensko je taká malá krajina, že si nemôže dovoliť plytvať talentom ale musí urobiť všetko pre to, aby ho využila čo najlepšie.

Je to dôležité najmä pre kvalitu verejnej správy – na všetkých úrovniach. Alfa a omega dobrej správy krajiny je kvalitná verejná správa, ktorá slúži. Vymýšľa užitočné verejné politiky, nie zbytočnosti, ktorými len šikanuje, napríklad podnikateľov.

Obrovskou výzvou pre Slovensko je preto zabezpečiť, aby pre štát robili talentovaní ľudia. Pre centrálnu vládu, aj v regiónoch. Je tristné vidieť, ako sú miesta na úradoch obsadzované politickou „tlačenkou“ a schopní ľudia ochotní pracovať pre štát, kvôli nim nemajú miesto. Aj v prieskumoch, ktoré sme robili ešte v Transparency International Slovensko bola práve personálna politika samospráv vnímaná verejnosťou ako oblasť najviac zasiahnutá korupciou.   

V #SIETi preto plánujeme prijatie nového zákona o štátnej službe, ktorý zabezpečí jasné a zároveň realistické oddelenie politickej a úradníckej úrovne v štátnej službe. V prípade politických nominantov by mala existovať jasná politická zodpovednosť (menovanie konkrétnym ministrom), vysoká miera transparentnosti o podmienkach zamestnávania (aký plat a za čo) a jasné pravidlá ohľadne konfliktu záujmov (majetkové priznania, nezávislá kontrola). V prípade výberu kariérnych úradníkov by sme sa mali inšpirovať modelom, ktorý používa Európska komisia. V rámci tohto modelu bude existovať jednotný zoznam ľudí, ktorí splnili kvalitatívne podmienky na vstup do štátnej služby z hľadiska náročných intelektuálnych, vedomostných aj psychologických kritérií. „Preosievanie“ bude robiť nezávislý orgán. Nebude sa tak môcť stať, že do štátnej služby sa dostanú nekvalifikovaní ľudia, ktorým stačí, že si na „správnej“ škole kúpili diplom a vybavili členstvo v „správnej“ politickej strane alebo rodine. Zároveň by výkon úradníkov mal podliehať pravidelnému hodnoteniu, od ktorého sa bude odvíjať platové ohodnotenie, prípadne aj možnosť prepustenia zo štátnej služby.

Samozrejme, že nábeh tohto systému bude plynulý. Nechceme robiť revolúciu, ktorá destabilizuje krajinu. Ani zavádzať rýchle riešenia, ktorých znakom je formálnosť a na konci dňa vlastne ani neprinesú výsledok.

 A ešte jedna vec: ak talenty nedostanú šancu v regiónoch, kde žijú, tlačia sa do Bratislavy. V hlavnom meste je predsalen viac príležitostí ich potenciál využiť. A túto masu ľudí už Bratislava niekedy prestáva zvládať. Kvôli tomu večné ranné dopravné zápchy, problémy s parkovaním, šomranie domorodcov na „cépečkárov“. Slovensko kríva, Bratislava vysáva mozgy z regiónov, kde chýbajú. Bez nich sa rozvoj regiónov nenaštartuje. Trpí Bratislava aj regióny. Bratislava vždy bude centrom krajiny, sídlom štátnych inštitúcií. Ale nemusí byť všetkých, Bratislavu treba odľahčiť. Lebo talent je aj v regiónoch, Slovensko je príliš malá krajina, aby ním mohla plytvať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?