Jeden web - istota, že to existuje

Autor: Ivan Rončák | 22.2.2016 o 17:34 | (upravené 22.2.2016 o 17:48) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  164x

Najúčinnejšie bývajú tie najjednoduchšie opatrenia – napríklad pravidlo jedného webu ako ho #SIETi navrhujeme zaviesť do všetkých oblastí verejnej správy.

Keď je regulácií príliš veľa, stávajú sa neprehľadnými. Keď je každá oblasť preregulovaná a ešte k tomu inak, vznikne bludisko, na orientáciu v ktorom treba odbornosť. To sa stalo na Slovensku – niečo sa zverejňovať musí, niečo nie. Niečo tam, niečo inde. Niečo na internete zriaďovateľa, niečo na špeciálnom webe, niečo sa posiela do papierových kníh (napríklad vestníkov). A niečo je síce zverejňované, ale tak rozptýlene, že vyhľadanie takej informácie vyžaduje špeciálne zručnosti, dobrú orientáciu a more času.

Napríklad také majetkové priznania verejných funkcionárov – zverejňujú sa len od VÚC-iek vyššie. Starostovia, primátori a mestskí poslanci ich nezverejňujú – ak ich chcete vidieť, musíte si ich pýtať cez zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Župani a župní poslanci na webe tej župy, v ktorej pôsobia. Verejní funkcionári pôsobiaci na centrálnej úrovni na webe Národnej rady SR. Nie je to dobrý stav.

V #SIETi presadíme pravidlo jedného webu pre štát aj samosprávu. Presadíme, aby štát mal pre každú oblasť jeden funkčný webový portál (napr. výberové konania na zamestnancov, odpredaj verejného majetku, eurofondy a granty...). Zodpovedná inštitúcia bude mať povinnosť zverejniť informácie na príslušnom centrálnom webe. Ak ich tam zverejní (napríklad výzvu na podávanie projektov na webe pre eurofondy), nemusí ju zverejňovať už na žiadnom inom mieste. Občania budú mať zároveň istotu, že na jednom mieste všetko nájdu.

Tá istota je dôležitá – keď budete niečo hľadať, budete mať istotu, že to na tom webe nájdete. Ak to tam nenájdete, máte istotu, že to neexistuje.

Späť ku príkladu: na takom špecializovanom webe nájdete všetky majetkové priznania – a nemusíte si kombinovať web NR SR, príslušného samosprávneho kraja s infožiadosťou na obec. Aj takých verejných funkcionárov, ktorí pôsobia na troch úrovniach moci, máme. A nie je ich málo.

Dnes existujú centrálne webstránky pre verejné obstarávanie či zmluvy štátu, ale v mnohých oblastiach takýto portál chýba alebo je nedotiahnutý. Práve rôzna právna úprava zverejňovania medzi oblasťami ale aj v rámci jednej z nich robí systém strašne zložitým a neprehľadným. Zavedenie pravidla jedného webu v tejto situácii urobí systém a poriadok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?