Dôveru v politiku táto vláda neobnoví

Autor: Ivan Rončák | 20.3.2016 o 18:25 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  369x

Všetky slová z môjho blogu z júna 2015 možno zopakovať s krátkou povolebnou aktualizáciou. V tom blogu som napísal, že obnoviť dôveru v politický systém možno len dvoma spôsobmi:

1. pokračovaním v otváraní verejnej správy a 2. novými ľuďmi s vysokou integritou. To mala byť #SIEŤ. Tisíce ľudí tejto vízii uverili, stovky ľudí sa do jej realizácie aktívne s úprimnou snahou o dobrý štát, ktorý slúži ľuďom, zapojili. Vrátane mňa.

Kľúčové je, že tejto vízii neuverili občania – voliči. Nielenže neuverili, ešte aj buchli po stole a hodili do volebnej urny Kollárovcov a Kotlebovcov. Ak by mali politické elity pud sebazáchovy, uvedomili by si vážnosť situácie a pristúpili by k neštandardným riešeniam. Aby verejnosť uverila, že tento politický systém je dobrý a že ho netreba celý zbúrať. Miesto toho tu expresne vznikol „štandardný grc“ (copyright Miroslav Beblavý).  

Neštandardné riešenie, ktoré malo potenciál zachovať politický systém, mohlo vyzerať napríklad takto: Vláda všetkých a nikoho. Vláda s presne stanovenými troma prioritami – boj proti korupcii, boj proti chudobe a riešenie rómskej otázky. Vláda so silným mandátom v týchto troch oblastiach, s takou silnou podporou, že v prípade potreby by nebol problém ústavnej zmeny. Nemuseli by to byť mdlí úradníci. Úplne pokojne aj experti úzko spolupracujúci s politickými stranami. A popri tom dohoda elít na jednotnej zahraničnej politike – Slovensko musí hovoriť rovnako bez ohľadu na to, kto aktuálne sedí na stoličke predsedu vlády SR. Lebo denne na bránu Európskej únie klopú tisíce utečencov.

Aby verejnosť uverila, že zmeny sa robia. Školstvo a špitále sú v žalostnom stave, ale musia počkať. Velí tak pud sebazáchovy. Ako keď chirurg po autonehode prišíva ruku a kým to neurobí, tak si nevšíma zlomenú nohu.

A potom na tomto vyčistenom ihrisku urobiť nové voľby. Hoci aj po štyroch rokoch, záleží to iba od poslancov NR SR. Nikto iný ako ústavná väčšina v NR SR totiž o predčasných voľbách rozhodnúť nemôže.

Nepochybujem o tom, že Lucia Žitňanská svojmu remeslu rozumie a že urobí v rezorte spravodlivosti dobré zmeny. Chcem tomu veriť, že sa jej to podarí aj napriek premiérovi Ficovi a ministrovi polície Kaliňákovi. Len či tomu uveria aj voliči Mariána Kotlebu a Borisa Kollára. Obávam sa, že nie. Slovensko má problém – na veľa rokov.

Projekt #SIETe nevyšiel, ale ja svojej vlasti veľmi rád pomôžem obnoviť dôveru v politický systém – ako odborník na boj proti korupcii bez straníckej knižky. Lebo mám Slovensko naozaj rád.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?